Czym są silniki bezszczotkowe?

Silniki bezszczotkowe, nazywane również silnikami BLDC, to nietypowy rodzaj silników elektrycznych, które wyróżniają się brakiem mechanicznego komutatora ze szczotkami. W jego miejscu zastosowano komutator sterowany elektrycznie, w którym cewki są nieruchome, a magnesy leżą na wirniku. Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat silników bezszczotkowych.

 

Silnik bezszczotkowy, znany również jako silnik BLDC można znaleźć m.in. w napędzie dysku optycznego (odtwarzaczu CD, DVD czy BD), a także w gramofonie czy zdecydowanej większości pojazdów z napędami elektrycznymi. Silniki bezszczotkowe występują w prawie każdym samochodzie hybrydowym, dronie, popularnych w ostatnim czasie pojeździe typu segway czy elektrycznych hulajnogach.

Silniki bezszczotkowe – o co w nich chodzi?

 

Silniki bezszczotkowe, nazywa się również silnikami bezszczotkowymi prądu stałego, czy z ang. Brushless Direct Current Motor. Coraz większą popularność zawdzięczają m.in. zaletom, których nie mają tradycyjne silniki z mechanicznymi komutatorami.

 

Pomiędzy silnikami bezszczotkowymi, a klasycznymi, konwencjonalnymi silnikami szczotkowymi, zachodzi wiele różnic, choć pod kilkoma względami, istnieje wiele podobieństw. Jednym z nich jest chociażby występowanie stojanów oraz wirników. Skupmy się jednak na tym, co odróżnia silniki bezszczotkowe od tradycyjnych silników szczotkowych.

 

Pierwszą różnicą, na którą wskazuje sama nazwa, jest brak szczotek. Brak szczotek w silniku determinuje brak konieczności zastosowania komutatorów, co z kolei wpływa na brak zjawiska komutacji. Brak przedstawionych elementów w silnikach bezszczotkowych, powoduje brak strat energii w wyniku przepływu prądu przez szczotki dużej rezystancji.

Zalety i wady silników BLDC

Wśród zalet silników bezszczotkowych (silników BLDC), można wyróżnić m.in. bardzo dużą sprawność działania, prostotę w budowie silnika, łatwość w sterowaniu, precyzyjną regulację, czy bardzo korzystny stosunek momentu do masy. Analizując silniki bezszczotkowe, można odkryć jeszcze wiele plusów tego rodzaju urządzeń. Poza wspomnianym brakiem szczotek, zdecydowaną zaletą jest moc, która w porównaniu do konwecjonalnych silników szczotkowych o podobnych parametrach jest większa o nawet 20 do 30 procent.

 

Kolejnymi zaletami silników bezszczotkowych jest zdecydowanie mniejsza masa w porównaniu do klasycznych silników, przy tej samej mocy, szerokie zakresy prędkości, a także kilkukrotnie dłuższa żywotność.

 

Ogromna liczba zalet, nie oznacza braku wad w przypadku silników bezszczotkowych. I choć są one zdecydowanie inne niż minusy konwecjonalnych silników bezszczotkowych, to przede wszystkim dotyczących producentów tego rodzaju urządzeń. Wśród wad silników bezszczotkowych można wymienić m.in. stosunkowo duży koszt magnesów stałych, które muszą być obecne w silnikach bezszczotkowych, obecność tętnienia momentu elektromagnetycznego, a także konieczność stosowaniu czujników położenia wałka.

Wymienione wady nie wpływają jednak na ogólnie korzystny obraz bezszczotkowych silników elektrycznych, które są urządzeniami efektywnymi i bardziej żywotnymi od klasycznych silników z komutatorami.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kursy kodowania- czy warto?

Praca programisty może wydawać się wielu młodym osobom bardzo imponująca i w zasadzie ciekawa. Coraz więcej młodych ludzi spędza sporą...

Zamknij