Partia Razem – jakie postulaty prezentuje ugrupowanie

Partia Razem to lewicowe ugrupowanie, które na polskiej scenie politycznej działa od 2015 roku. Przekonują, że walczą o wolność i demokrację. Jednoczą głównie młodych ludzi.

Partia Razem – skąd się wzięła na polskiej scenie politycznej?


Partia Razem to ugrupowanie, które powstało z chęci zjednoczenia młodych, pracujących ludzi, którzy nie chcą zarabiać tylko i wyłącznie na podstawie tzw. umów śmieciowych, ale w oparciu pełną umowę o pracę. Poza stabilnym zatrudnieniem i godnym wynagrodzeniem opowiadają się za zniesieniem przywilejów dużych korporacji i propagowaniem szczególnej dbałości o rodzinę przez zapewnienie młodym ludziom mieszkań czynszowych w przystępnej cenie, bezpłatnych żłobków i dostępnej opieki lekarskiej.

Ugrupowanie powstało z konsolidacji niewielkich środowisk lewicowych, które przed 2015 r. działały niezależnie i bardzo ograniczonym zakresie. Ostatecznie partia została zarejestrowana w lipcu 2015 r. Obecnie posiada kilka tysięcy członków i zorganizowane ośrodki w większości miast wojewódzkich. Czy ma jednak realny wpływ na politykę w państwie?

Jak postrzegana jest Partia Razem?

Wydaje się, że zaledwie kilka tysięcy członków nie gwarantuje, że ugrupowanie będzie miało wysokie miejsce na listach wyborczych, a co za tym idzie liczne poparcie wyborców. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie jest celem ugrupowania obecność w sejmie, ale możliwość wygłaszania swoich żądań i postulatów na ulicy, wśród ludzi. Liderzy ugrupowania kuszą swoimi ideami przede wszystkim przeciwników SLD.

Komentatorzy sytuacji politycznej w kraju są zdania, że właśnie bezkompromisowość Partii Razem jej jest największą wadą i zaletą jednocześnie. Wychowują grupę kilku tysięcy aktywistów, która do minimum sprowadza ich szansę na wejście do sejmu, a jednocześnie zupełnie nie są zainteresowani poszerzaniem koalicji.

Przedstawicieli Partii Razem można spotkać najczęściej na współorganizowanych przez nią marszach, chociaż zupełnie nie manifestują się w ich trakcie jako ugrupowanie polityczne – nie ma flag i sztandarów z hasłami wyborczymi. Podkreślają, że ich udział jest czysto ideologiczny i chcą w ten sposób uniknąć posądzeń o polityczny sponsoring. Walka o własne przekonania ma dla nich większą wartość niż polityczny sukces. Nie jest to postępowanie charakterystyczne dla partii w klasyczny wydaniu, stąd warto śledzić, jak ugrupowanie będzie sobie radziło w kolejnych latach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na platformie blogowej – Salon24.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Mobilny Internet – wady i zalety

Internet mobilny staje się coraz popularniejszy. Cenimy sobie niezależność i możliwość nieograniczonego lokalizacją dostępu do sieci. Niestety takie rozwiązanie ma...

Zamknij